پیرولیز

پیرولیز چیست؟

در حال حاضر پسماندهای پلاستیکی و پلیمری و تایرهای مستعمل بدلیل دوام و پایداری زیاد در محیط زیست آلودگی های شدیدی را ایجادمی نمایدکه بعنوان بزرگترین معضل زیست محیطی محسوب می گرددهرچند پلاستیکها ده درصد وزن پسماندهای  جامد را تشکیل میدهند ولی بعلت دانسیته کم، حجمی بین بیست و پنج تا سی درصد کل پسماندهای جامد را  دربرمیگیرد. مصرف سالیانه  در حدود دو میلیون تن پلاستیک می باشد که در این میان  حدود یک میلیون تن آن که اغلب شامل ظروف یکبار مصرف و پلاستیکهای بسته بندی می باشد، بدلیل اینکه قابلیت بازیافت نداشته و یا هزینه بازیافت آن بالا می باشد، عملاً از چرخه بازیافت خارج شده و به مراکز دفن سپرده می شود.
با توجه به اهمیت موضوع و آزمودن روشهای متعدد، فرآیند پیرولیز در بسیاری از مراکز تحقیقاتی دنیا در کشورهای پیشرفته مورد توجه واقع گردیده و طرفداران زیادی پیدا کرده است.

پیرولیز1

مراحل اجرایی فرآیند پیرولیز

درابتدای فرآیند, توسط پمپ خلاء  هوای موجود در رآکتورخارج شده , سپس پلاستیکهای ضایعاتی توسط یک دستگاه ماردون به داخل رآکتور هدایت می شود. پلاستیکهای مصرفی در این فرآیند : پلی اتیلن،   پلی پروپیلن و  پلی استایرن  می باشند.

 فرآيند پيروليز عبارتست از تبديل کنترل شده پليمرها به مايعات با جرم مولکولي پايين و با حالت فيزيکي مايع و يا گاز که اين فرآيند با حرارت غیر مستقیم و در غياب هوا و اکسيژن , با حضور کاتالیست  و در خلاء انجام مي شود. راندمان اين فرآیند در حدود 70% میباشد که به عبارتي 70% خوراک مصرفي به هیدروکربنهای سبک و سنگین,  5%  به کک  که هیچگونه آلایندگی زیست محیطی نداشته و 25% به گازهاي سوختي تبديل مي شوند که میتوان 30%حرارت لازم براي واحد توليدي را از همین گازها  تامین نمود.

در فرآیند پیرولیز درون رآکتور مولکولهای زنجیره  پلیمری پلاستیک در کنار کاتالیست و در غیاب اکسیژن با حرارت غیر مستقیم شکسته شده و به هیدروکربنهای سبک و سنگین تبدیل میشود. همچنان که دیده می شود , این ترکیبات صرفا  هیدروکربنی بوده و  در این روش, پلی اتیلن و پلی پروپیلن تحت کاتالیست تا بیش از 70% تولید هیدروکربن می نماید که این ترکیبات جدا شده و جهت فرآوری نهایی از کارخانه خارج می شوند و هیچ گونه آلودگی ندارند.

با توجه به نوع خوراک ،گازهای متصاعد شده شامل متان، اتان، پروپان و بوتان می باشد , 25% گاز تولیدی بدون هیچ مشکلی در مشعلها و یا فلر سوزانده می شود . از سوزاندن این ترکیبات و یا مشتقات آنها نیز فقط دی اکسید کربن و بخار آب  تولید می گردد و طبق فرایند سیستم هیچ گاز هیدروکربنی به صورت مستقیم وارد محیط نمیگردد. سوخت عادی مشعلها نیز گازوئیل میباشدکه با توجه به عملکرد کامل مشعلها, گازوئیل کامل سوخته و هیچ دودی تولید نمی شود که این موضوع توسط کارشناسان قابل راستی آزمایی و تایید می باشد.
    
در خاتمه با توجه به اینکه در فرآیند پیرولیز هیچ ترکیب اکسیژن دار-  نیتروژن دار و گوگرد داری به عنوان خوراک  استفاده نمی شود, در نتیجه خود به خود ترکیبات سمی مانند فوران ، دی اکسین و … تولید نمیگردد و حتی اگر احتمال تولید چنین ترکیباتی وجود داشت، با توجه اینکه تمامی گازها سوزانده می شوند، این ترکیبات نیز سوزانده شده و به دی اکسید کربن و بخار آب تبدیل می شوند.
مواد خروجی بدست آمده بشرح تصویر ذیل شامل : آب , کک, سیم حاصل از تایرهای مستعمل و گاز میباشد.

پیرولیز2

 

پیرولیز پیشرفته پسماندهای پزشکی

پسماندهاي عفوني مراكز درماني و تشخيص طبي و نيز پسماندهاي آلی دارويي و شيميايي در دستگاه پيروليز ماكروويو پيشرفته که توسط این شرکت طراحي و ساخته خواهد شد، ضمن امحا و بي خطرسازي به محصولات ثانويه شامل روغن و كک و غيره تبديل شده و ساير آلاینده های جانبی نیز مورد تصفيه كامل قرار مي گيرند. پسماندهاي ورودي اين سيستم شامل عوامل عفوني، پارچه هاي آلوده، انواع پلاستيك هاي آلوده، بافتهاي عفوني، محيطهاي كشت، سرنگها و ساير پسماندهاي تيز و برنده، حلالهاي آلي، برخي داروهاي آلي تخريب پذير در اثر حرارت و غيره ميباشد.

پیرولیز3